Médiá

Mimovládne organizácie vyzývajú vládu na prijatie migrantov

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/358600-mimovladne-organizacie-vyzyvaju-vladu-na-prijatie-migrantov/

Zmätok a nejasnosti boli hlavným dôvodom na spísanie výzvy. Tá podľa Števulovej presným a jasným spôsobom vysvetľuje, k čomu sa Slovensko mohlo pridať a s čím by mohlo súhlasiť. Slovensko totiž vytvorilo a prijalo záväzný politický dokument s výhľadom do roku 2020, v ktorom sa prihlásilo k tomu, že budeme pomáhať v tejto oblasti, upozornila.

Ako pokračovala, Európska únia navyše štáty vyzýva len k tomu, aby prevzali skutočných utečencov a žiadateľov o azyl zo Sýrie a Eritrey. „V únii majú títo ľudia viac ako 75-percentný úspech v prípade žiadostí o azyl,“ vysvetlila. Ako pokračovala, nevyzýva nás k prijatiu všetkých migrantov, ktorí prídu cez Stredozemné more, ale len Sýrčanov a Eritrejčanov, ktorí spĺňajú podmienky.

 

World leaders’ neglect of refugees condemns millions to death and despair, 15. June 2015

https://www.amnesty.org/en/articles/news/2015/06/world-leaders-neglect-of-refugees-condemns-millions-to-death-and-despair/

Organizácia Amnesty International vyhlásila vo svojej správe, že svetoví lídri zanedbávajú utečencov a tým ich odsudzujú na smrť a zúfalstvo.
Amnesty International popisuje aktuálnu utečeneckú krízu za najväčšiu po 2. svetovej vojne.

 

Utečenci nám neublížia, prijali by sme ich, povedali Zala a Záborská, 6. jún 2015

http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/utecenci-nam-neublizia-prijali-by-sme-ich-povedali-zala-a-zaborska-792267

Europoslanec zároveň zdôraznil, že kvóta je len indikátorom a žiaden diktát Bruselu neexistuje."Premiér buď na to pristúpi, alebo nie. Následne nastúpi reálna procedúra a každý zo žiadateľov o azyl musí splniť dané podmienky. Je možné, že tých, čo si vyberú Slovensko, nebude 785, ale 240. Nemôžeme predsa utečencov nútiť, ktorú krajinu si majú vybrať," povedal s presvedčením, že naše tajné služby alebo rezort vnútra majú dosť prostriedkov na identifikáciu človeka, ktorému azyl udelia.

 

Kino Kukadlo: Z festivalu Jeden svet
interaktívne premietanie pre rodiny s deťmi, 1. február 2015

http://www.stanica.sk/2015/01/kino-kukadlo-dokumenty-z-festivalu-jeden-svet/

Vo vybraných filmoch uvidíte príbehy Faridullaha a Layly z Afganistanu a premietanie preto doplníme priateľskou besedou s dvoma rodinami, ktoré pochádzajú priamo z tejto krajiny a momentálne žijú v Žiline. Kontakt s nimi nám sprostredkovalo občianske združenie Marginal. Viackrát ste sa s nimi už mohli stretnúť na našom Malom trhu - kúpiť si a ochutnať dobroty z ich tradičnej kuchyne. A malá ochutnávka tradičného afgánskeho jedla nebude chýbať ani teraz!

 

Slovensku som vďačný za úspech, hovorí iracký utečenec, 18.január 2015

http://style.hnonline.sk/vikend-140/slovensku-som-vdacny-za-uspech-hovori-iracky-utecenec-641234

Prečítajte si príbehy piatich utečencov, ktorí po odchode z domova našli útočisko u nás.

 

Zahanbení komiksom. Utečenci u nás klopú na zavreté dvere, 16. január 2015

http://style.hnonline.sk/vikend-140/zahanbeni-komiksom-utecenci-u-nas-klopu-na-zavrete-dvere-641224

Zavrite na chvíľu oči. A skúste si predstaviť, že dnes je posledný deň, kedy vidíte svoj byt, svojich rodičov, svojho psa, svoju najlepšiu kamarátku zo strednej školy, svoje mesto, svoju krajinu... Že všetky plány na letné dovolenky, kariérny postup či novú kúpeľňu za pár hodín zhltne konflikt, na ktorom nemáte ani ten najmenší podiel. Máte to? Tak teraz ten pocit skúste vynásobiť traumou, ktorá vás dokáže s krikom budiť zo sna, pocitom odcudzenosti... všetko krát desať – a získate hmlistú predstavu o tom, čo to znamená ocitnúť sa v koži utečenca. 

 

Svetový deň utečencov, 20. jún 2014

http://www.parameter.sk/sk/sekcia/spravy/2014/06/20/pochod-s-dazdnikmi-vyjadril-solidaritu-s-utecencami

Dáždnikový pochod v Košiciach pri príležitosti Svetového dňa utečencov 20. júna 2014 zorganizovalo občianske združenie Marginal. Týmto pochodom vyjadrili solidaritu utečencom, ktorí majú za sebou neľahký osud.

 

Polievkový festival v Košiciach, 2013

http://www.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/polievkovy-festival-kosiciach-prilakal-tisicky-ludi-navarte-si-poafgansky.html

Gurmánske výtvory prišlo do košického Kulturparku v sobotu prezentovať 27 družstiev, na ich výtvory boli zvedavé tisícky ľudí. Najviac zaujal afganský utečenec, ktorý pripravoval tradičnú polievku Aš.

 

Samira ušla z Afganitanu, smrť tam číhala na každom rohu

http://www.pluska.sk/zena/pribehy/samira-usla-z-afganistanu-slovensko-smrt-tam-cihala-kazdom-rohu.html

 

Lobsang, tretí Tibeťan na Slovensku

http://www.tibetania.sk/novinky/lobsang-treti-tibetan-na-slovensku